۷ راه حل مشکلات رایج میکروفون بی سیم

حل مشکلات میکروفون بی سیم

میکروفون های بی سیم
راه حل مشکلات رایج میکروفن بی سیم در برنامه ها باعث خواهد شد تا برای ثبت گزارشات خود در مراحل بعدی دچار مشکل نشوید.
میکروفن های بی سیم پویایی خاصی را برای دیگران فراهم می کند و باعث می شود تا از بهم ریختگی محیط و خطرات ناگهانی جلوگیری کند. استفاده از میکروفن های بی سیم بسیار راحت است. این میکروفن ها دارای تنظیمات مختلفی هستند. میکروفن های بی سیم را می توانید به طرق مختلف تنظیم کنید. از جمله میکروفن دستی، هندزفری، بسته میکروفن و سیستم سخنرانی. این میکروفن ها دارای قدرت پردازش بالایی هستند اما باید توجه کرد که میکروفن های بی سیم دارای میزان زیادی مشکلات و تاثیرات منفی بر روی عملکرد مثبت شما بوده و تاثیر گذار هستند. در ادامه بحث با مشکلات رایج میکروفن های بی سیم در برنامه ها آشنا خواهید شد.

این مشکلات می تواند در وسط یک اجرا فاجعه بار باشد. شاید هر کسی بتواند به یاد بیاورد که میکروفن های بی سیم در وسط یک همایش یا سخنرانی دچار مشکل شده‌اند. نقص در عملکرد می تواند مانعی برای یک اجرای خوب در بین میکروفن های بی سیم باشد. میکروفن بی سیم حالتی آماده به کار برای یک اجرا دارد. به عنوان یک مدیر برنامه ریز و اجرایی شما به احتمال زیاد از مزایا و معایب میکروفن های بی سیم آگاه هستید.

راه حل مشکلات رایج میکروفن بی سیم

مشکل۱: گرفتاری عدم صدای کافی میکروفن

برخلاف سایر میکروفون های بی سیم مانند سمعک ها، که به صورت نامحدود می توانید از آن ها صداها را بشنوید، هر فرستنده میکروفون بی سیم نیازمند یک گیرنده است.
به همین علت در صورتی که سیستم بی سیم شما دو گیرنده دارد، شما خواهید توانست تا از دو میکروفن استفاده نمایید. در صورتیکه شما نیازمند میکروفن های بی سیم اضافی هستید، نیازی ندارد تا میکروفون اضافه نمایید، بلکه به تعداد گیرنده های خود بیفزایید.
بنابراین در صورتیکه مدیر برنامه ریز شما تصمیم می گیرد تا قبل از شروع دادن گزارش و دو روز قبل بحث و گفتگو را به پنل اضافه کند، احتمالا به جستجوی گیرنده ها و میکروفن های اضافی می پردازد.

مشکلات میکروفون بی سیم

چگونه می توانیم از وقوع این موضوع جلوگیری کنید؟

همیشه در مرحله اول برای شرایط حاد، میکروفن اضافی در دسترس داشته باشید. برای خرید و یا اجاره ی میکروفن های بی سیم حتما میکروفنی را انتخاب کنید که از یکی از گیرنده ها برخوردار باشد.
در مرحله دوم و در صورت شرایط اضطراری حتما با خود شماره ای از مرکز پشتیبان شرکت میکروفن بی سیم خریداری شده داشته باشید. سپس با مدیران خود ارتباط برقرار کنید و از آن ها بپرسید که به چه چیزهایی نیاز دارند.
 
متوجه شوید که گزارش دهندگان نیازمند چه چیزهایی هستند. آیا مخاطبان قصد دارند تا سوالات خود را بعد از اتمام سخنرانی عنوان کنند؟ بررسی کنید که برای این جلسات چند نوع میکروفن نیاز دارید و چه نوع میکروفنی به نیازهای مدیر برنامه ریز پاسخ می دهد. به عنوان پر اهمیت ترین موضوع، حتما دو یا سه میکروفن سیمی ارزان قیمت را با خود نگه دارید.

مشکل ۲: تداخل با سیستمهای بی سیم مجاور

در بسیاری از مناطق شلوغ مانند نیویورک و لاس وگاس، تداخلات رادیویی امری معمولی است. احتمالا تلفن های همراه و یا ثابتی در مجاورت شما در حال فعالیت هستند که سیستم میکروفون بی سیم شما را در معرض اختلال قرار می دهند.
چگونه می توانید اطمینان پیدا کنید که صدای گزارش شما بدون لحظه ای مکث ضبط می شود؟
قبل از خرید میکروفن های بی سیم اطمینان یابید که تمامی گیرنده های شما دارای فرکانس هستند.
به همین علت خواهید توانست که فرکانس ها را تغییر دهید تا با پهنای باند شلوغ مواجه نشوید.
بعد از این مراحل، بازدیدی از محل برگزاری کنفرانس انجام دهید تا مطمئن شوید با هیچ مشکلی مواجه نخواهید شد و میکروفن های بی سیم خود را در آنجا آزمایش نمایید. در مرحله آخر شما می توانید از میکروفن های بی سیم UHF استفاده کنید. زیرا این گیرنده صوتی نسبت به گیرنده های دیگر از تداخل و نویز کمتری برخوردار خواهند بود.
اگر سیستم میکروفن های بی سیم شما با تداخلات چند خطی روبرو است، اولین کاری که باید انجام دهید این است که باید مجدد گیرنده های خوب را پیدا کنید و یا سیستم آنتن از راه دور را نصب کنید.استفاده از آنت راه دور باعث خواهد شد تا سیگنال ها به طور مناسب پخش شود و میزان نویز و صداهای اضافی کاهش یابد. این موضوع باعث خواهد شد تا سیگنال ها به طور مستمر کار خود را بدون قطعی انجام دهند.

مشکل ۳: سیگنال ضعیف میکروفن های بی سیم در سایر مناطق

فراموش نکنید که میکروفن های بی سیم در معرض تداخلات سیگنالی و نویزها می باشند. این موضوع در محل استفاده شما از میکروفون های بیسیم و جایی که فرستنده و گیرنده هستند اتفاق می افتد. در هر مکانی، موانع و فاصله هایی به عنوان مناطق مرده وجود دارد که یا میکروفون به طور کامل با قطعی مواجه می شود و یا صدای فرد دچار قطعی و وصلی خواهد شد.

چگونه می توانید تا در یک سخنرانی با میکروفن های بی سیم از مناطق مرده دور شوید؟

در مرحله اول مانند مراحل بالا، سیستم میکروفن های بی سیم خود را در مکانی که می خواهید کنفرانس را برگزار نمایید، آزمایش کنید. بعد از آن با مدیر برنامه ریزی کننده خود و تمامی کارکنانی که در آن محل اجرا دارند، مشورت نمایید. تحقیق کنید که آیا کسی در این محدوده با میکروفن های بی سیم دچار مشکل بوده است؟
در صورتیکه مناطق مرده در محدوده را کشف کردید، به برگزار کنندگان همایش تذکر دهید و آگاه رسانی کنید که در کدام مکان ها می توانند از میکروفن های بی سیم برای اجرای خود استفاده نمایند.
اگر به این باور رسیده اید که محل برگزاری شما نقطه ی کوری از مناطق مرده است و اختلال در نحوه اجرا ایجاد خواهد کرد، محدوده ی دیگری را انتخاب نمایید و یا می توانید از سیستم متفاوتی برای ایجاد جریان بین فرکانسها استفاده نمایید تا از قطعی شدید جلوگیری کند. با جستجو و کنترل و استفاده از یک سیستم متفاوت دیگر می توانید از ایجاد فرکانس های کاذب، نبود فرکانس و اختلالات آن جلوگیری نمایید.

باتری میکروفون بی سیم

مشکل ۴: تمام شدن عمر باتری میکروفن های بی سیم

علاوه بر نویزها و وجود فرکانس های کاذب، یکی دیگر از مشکلات رایج میکروفون های بی سیم که کاربران با آن دست و پنجه نرم می کنند، عمر محدود باتری است.
این را بدانید که میکروفن های بی سیم نیازمند باتری هستند. به همین علت خطر تمام شدن باتری در هنگام برگزاری یکی از موضوعات نگران کننده بین کاربران است.
چه کاری می توانید انجام دهید تا اطمینان یابید که باتری های میکروفن به خوبی کار می کنند و شارژ آن ها تمام نمی شود؟
در مرحله اول حتما از شب قبل میکروفن های بی سیم خود را در شارژ قرار دهید. علاوه بر این موضوع حتما در شب قبل مطمئن شوید که تجهیزات مورد نیاز مربوط به شارژ باتری را با خود آورده اید. در مرحله آخر حتما یک باتری اضافی خریداری کنید تا در موقع اضطراری، باتری اضافی را جایگزین قبلی کنید.

مشکل ۵: رفع مشکل میکروفن های بی سیم بدون هندزفری

 نمی توانم بگویم که چه تعدا بازیگر، موسیقیدان و … با خاموشی صدا در حین اجرا مواجه شده اند.
اگرچه میکروفن های بی سیم با استقبال ویژه ای خریداران برخوردار هستند اما باید این نکته توجه کرد که بسیاری از مجریان طبق عادت و هنگام صحبت کردن سر خود را از میکروفن دور می کنند و باعث می شود تا میزان حجم صدای آن ها کاهش یابد و این موضوع منفی در نوع ارتباط کلامی با مخاطبین است. موضوع بدتر آنکه میکروفن های بی سیم هندزفری در هر حالی امکان خاموش شدن در جیب های فرد را دارد که این موضوع باعث می شود تا سیگنال های صوتی و ارتباطی قطع گردد.
این موضوع باعث خواهد شد تا موجی منفی به مخاطبین شما داده شود و علاقه ای به شنیدن صحبت های شما نداشته باشند.
چه کاری می توانید بکنید تا مطمئن شوید صدای مجری و برگزار کننده همایش شما به صورت واضح شنیده می شود؟
شما می توانید میکروفن های بی سیم بدون دست و یا سر انتخاب کنید که در جلوی دهان شما قرار می گیرد. این میکروفن ها به صورت اتفاقی خاموش نمی شود مگر آنکه از کنار گوش خود  با سوئیچ آن را خاموش نمایید.

معایب میکروفون بی سیم

مشکل ۶: سیم های میکروفون های بی سیم بدون دست، ایجاد کننده صداهای اضافی هستند.

  فرستنده این میکروفن ها اغلب از میکروفون اصلی جدا هستند و توسط یک سیم به آن وصل می شود. این موضع نشان می دهد که فرستنده حتما باید یا به کمربند شما متصل شود و یا در جیب مجری برگزار کننده قرار گیرد. به علت آنکه فرستنده صدای زنگ و تند و تیز از خود به وجود می آورد.
یک مسیر خوب برای نزدیک کردن میکروفون به گیرنده ها وجود دارد و آن این است که گیرنده های میکروفن های بی سیم را به پشت صحنه سوق دهید این موضوع روشی صحیح برای استفاده از میکروفن های بی سیم است. برای رفع مشکل میکروفن بی سیم شما باید گیرنده های آن را تنظیم کنید تا فرکانس دیگری از آن رد نشده باشد.
برای اطلاعات در مورد چگونگی نحوه تغییر فرکانس حتما با پشتیبانی و مشاوران مشورت کنید و تحقیق کنید که بهترین فرکانس ها در منطقه مورد نظر کدام قسمت است؟ شما می توانید از برنامه آنالیز فرکانس میکروفن های بی سیم استفاده کنید. توجه کنید که میکروفن های بی سیم ارزان تر می تواند با مشکلات بسیاری در ایجاد فرکانس و سیگنال های اضافی مواجه و یا حتی با تاخیر زمانی عبور صدا از مبدا به مقصد مواجه باشند. بیشتر تولیدکنندگان میکروفن های بی سیم، این مشکلات عمده را در سال های اخیر برطرف کرده اند.
چگونه می توانید از نویز ناخواسته میکروفن های بی سیم جلوگیری کنید؟
برای کمک به سروصدای ناخواسته در میکروفون می‌توانید با بند میکروفن آن را به شلوار خود متصل نمایید. تا در صورت حرکت صداهایی در میکروفن ایجاد نگردد و سپس بعد از آن با نوارهایی، نوار را به صورت صحیح به لباس مجری خود بچسبانید

مشکل ۷: بازخوردی از صدای میکروفن های بی سیم در قسمت های مخصوصی از اتاق

نویز در میکروفون بی سیم


تحرک شما باعث ایجاد واکنش هایی سخت از میکروفن های بی سیم می شود. به علت آنکه هر تحرک اضافی باعث ایجاد صداهای سرگردان در میکروفن شما شده و همچنین باعث ایجاد آسیب شنوایی و بازخورد منفی صدای شما بین حضار می گردد. این موضع مشکل شایعی است که بسیار در همایش های مختلف ایجاد می شود. اگرچه این موضوع مشکل بزرگی است اما بخشی از مشکلات هر گزارش را می توان برطرف کرد و یا از آن مشکل جلوگیری نمود.
شما به عنوان یک مدیر برنامه ریز می توانید برای کاهش میزان نویز و فرکانس و رفع مشکل میکروفن بی سیم چه کاری انجام دهید؟
قبل از هر همایش، حتما میکروفن های بی سیم خود را آماده ی اجرا کرده و امتحان کنید. انجام این کار می تواند تا از مشکلات عمده در حین برگزاری جلوگیری کرده و با نویز و فرکانس های نامربوط مواجه نشوید. شما می توانید برخی از مشکلات میکروفن های بی سیم را که با آن ها مواجه بوده اید، برای ما ارسال نمایید و بگویید که چگونه قابل حل است. در ضمن برای خرید هرگونه میکروفون، می‌توانید به صورت آنلاین از طریق وب‌سایت و یا تماس با فروشگاه ما اقدام کنید.

برای مشاوره از طریق شماره تلفن ۶۶۷۱۸۲۱۵-۰۲۱ یا ایمیل آوازک به آدرس avazac.official@gmail.com در ارتباط باشید.

منبع: Audio Links

باند و بلندگو   باند اکتیو باند پسیو میکروفن باسیم میکروفن بیسیم آمپلی فایر 

دیدگاه‌ها ۰

*
*