سیستم صوتی PA یا سیستم صوتی لاین اری LINE ARRAY، کدام برای شما ایده آل است؟

در این نوشتار به بررسی سیستم صوتی PA یا LINE ARRAY می پردازیم. هر یک را توضیح داده و مزایا و کاربردشان را بیان می کنیم.
سیستم های صوتی PA سیستم هایی هستند که نسبت به سیستم صوتی خانگی گران قیمت تر، قوی تر و صنعتی تر هستند.
میکسر، آمپلی فایر و بلندگو از اجزای اصلی سیستم های صوتی pa محسوب می شوند.

سیستم صوتی PA یا LINE ARRAY ، کدام یک مناسب تر است؟

حال برای اینکه دریابیم سیستم صوتی PA یا سیستم صوتی لاین اری LINE ARRAY ،کدام یک ایده آل تر است باید به توضیح بیشتر سیستم های صوتی pa بپردازیم و هر یک از اجزای آن را توضیح دهیم:

میکسرها
در یک سیستم صوتی، ممکن است چندین ورودی صدا وجود داشته باشد. وظیفه میکسرها این است که ورودی های صدا را با یکدیگر مخلوط می‌کنند و به آمپلی فایر می‌فرستند.
⦁ آمپلی فایر
سیستم صوتی pa بسیار قدرتمند است و آمپلی فایرهایی که در این سیستم ها مورد استفاده قرار می گیرد بسیار قوی هستند.
⦁ بلندگوها
بلندگو های مورد استفاده در سیستم های pa ممکن است با توجه به کاربردشان با یکدیگر متفاوت باشند و این بلندگوها در دو نوع اکتیو و پسیو موجود هستند.
اما آنچه در سیستم صوتی pa اهمیت دارد، نوع چیدمان بلندگوها ست.

برای این که درک بهتری از این مطلب داشته باشیم که سیستم صوتی PA یا لاین اری کدام یک بهتر است، باید به توضیح سیستم های صوتی لاین اری بپردازیم:

سیستم های صوتی لاین اری از چند بلندگوی ذوزنقه ای شکل که هم سایز یکدیگر هستند، تشکیل شده است. این بلندگوها به صورت خطی به هم متصل می شود. نحوه استفاده از این بلندگو ها با توجه به کاربردشان متفاوت است. مثلاً این بلندگو ها می توانند از سقف آویزان شوند و یا در فضاهای باز بر روی برج های بلندی نصب شوند و یا در یک صحنه نمایش در دو طرف صحنه قرار گیرند.
از سیستم های باند اری معمولاً در سالن های آمفی تئاتر و سالن های همایش و کنسرت، برنامه های اجرا، استادیوم ها که معمولاً فضای بسیار بالایی دارند، استفاده می شود. بعضی افراد که به دنبال خرید سیستم های صوتی مناسب هستند، ممکن است با این سوال رو به رو شوند که سیستم صوتی PA یا LINE ARRAY کدوم مناسب تر است. باید گفت وسعت فضایی که قرار است بلند گو برای آن مورد استفاده قرار گیرد، مهم ترین فاکتور در انتخاب سیستم صوتی PA یا سیستم صوتی لاین اری LINE ARRAY می باشد.

مقایسه سیستم های صوتی

تفاوت های سیستم صوتی PA یا LINE ARRAY چیست ؟

در این قسمت می خواهیم به بررسی تفاوت های سیستم صوتی PA یا سیستم صوتی لاین اری LINE ARRAY پرداخته و بیان کنیم که هر یک از آن ها برای چه مواردی کاربرد بهتری دارند.

مزایای سیستم صوتی لاین اری

۱- این سیستم ها جزو جدیدترین سیستم های پخش صدا در دنیا محسوب می‌شوند.
۲- در این سیستم های صوتی معمولاً از بلندگو هایی هم سایز استفاده می شود تا بتوانند صدای یکسان را تولید نمایند.
۳-از این بلندگو ها معمولا در محیط های بزرگ با وسعت زیاد مانند سالن های همایش و آمفی تئاتر و … استفاده می کنند.
۴- این بلندگو ها معمولا به صورت عمودی طراحی و نصب می شود.
⦁ در این سیستم ها صدا به صورت یکنواخت در محیط پخش می شود، در نتیجه کسانی که در صف اول، میانی و صفر آخر هستند، صدا را با یک کیفیت دریافت می کنند.
این در حالی است که در سیستم های صوتی معمولی کسانی که نزدیک به باند هستند، صدا را بلندتر دریافت می کنند و کسانی که دورتر از بند هستند، صدا را آرام تر و ضعیف تر دریافت می‌کنند.
طراحی این سیستم های صوتی بسیار جالب است و برای سالن ها و مکان ها جلوه خاص و زیبایی را فراهم می آورد.

سیستم صوتی لاین اری بهتر است یا پی ای

معایب استفاده از سیستم های pa

برای این که دریابیم سیستم صوتی PA یا سیستم صوتی لاین اری LINE ARRAY ، کدام یک برای استفاده ی افراد، ایده آل تر است، بهتر است معایب سیستم های pa نیز مورد بررسی قرار گیرد.
از سیستم های صوتی pa معمولاً برای مکان های کوچک تا متوسط استفاده می شود اما برای مکان های بزرگتر، بهتر است از سیستم لاین اری استفاده شود و این سیستم ها برای محیط های بزرگ مناسب نیستند. اگر فضا بسیار زیاد باشد مثل یک استادیوم فوتبال، در این حالت اگر بخواهیم از سیستم ‌های pa استفاده کنیم، باید این سیستم ها را از طریق کابل ها به یکدیگر متصل کنیم و هر یک از بلندگو ها را در نقطه ای از استادیوم قرار دهیم. حال بر فرض اینکه بلندگوها به صورت بی‌سیم باشند و نیاز به کابل کشی آنچنانی وجود نداشته باشد، مشکلی که به وجود می‌آید این است که چگونه می توانیم صدا را به وسط زمین برسانیم. همچنین مشکل دیگری که وجود دارد آن است که افرادی که به بلندگوها نزدیکتر هستند، صدا را بلندتر می شنوند و افرادی که از بلندگوها دورتر هستند صدا را ضعیف‌تر دریافت می کنند. در این حالت راهکار مناسب تر استفاده از لاین اری است.

برای راه اندازی و خرید سیستم صوتی PA یا لاین اری با مشاوران ما از طریق شماره تلفن ۶۶۷۱۸۲۱۵-۰۲۱ یا ایمیل آوازک به آدرس avazac.official@gmail.com در ارتباط باشید.

منبع: Audio Links

باند و بلندگو   باند اکتیو باند پسیو میکروفن باسیم میکروفن بیسیم آمپلی فایر 

دیدگاه‌ها ۰

*
*