راه‌ حل تقویت صدا در فضای باز

راه‌ حل تقویت صدا در فضای باز

راه‌ حل تقویت صدا در فضای باز استفاده از سیستم‌ های صوتی حرفه ‌ای است. به‌صورت معمول در خانه نیاز به تقویت سیستم صوتی ندارید چراکه بازتاب ‌های صوتی در داخل خانه به تقویت صدا شما کمک می‌ کند اما در فضای باز امکان بازتاب وجود ندارد. برای تقویت صدا در فضای باز باید از سیستم های حرفه ای متناسب با فضای مورد نظر استفاده کنیم .

بهترین راه‌ حل تقویت صدا در فضای باز با استفاده از سیستم‌های صوتی

در فضای باز بازتاب امواج صوتی خیلی راحت از بین می‌روند و قدرت سیستم‌های صوتی کاهش پیدا می‌کند. برای تأمین صدای مورد نیاز و تقویت صدا در فضای باز باید به دنبال تقویت صدا باشیم. یکی از این راه‌ها تقویت خروجی صدا از سیستم‌های صوتی است. به‌صورت معمول این تقویت به معنی دو برابر کردن قدرت صدا در سیستم‌های صوتی است.
علاوه بر این سیستم‌های تقویت صدا در فضای باز باید دارای ویژگی‌های خاصی باشند. این ویژگی‌ها مانند استفاده از باتری، قابلیت حمل‌ونقل آسان و ساختار ضد آب است که به‌صورت سناریوهای ممکن در تقویت صدا در فضای باز مورداستفاده قرار می‌گیرند.

۷ راه‌ حل تقویت صدا در فضای باز را به شما نشان می‌دهیم.

⦁ استفاده از بلندگو شیپوری

اگر در یک راهپیمایی یا تظاهرات حضور داشته باشید یا در نمایش‌های خیابانی شرکت کنید مشاهده می‌کنید که سیستم استفاده‌شده برای تقویت صدا باعث می‌شود که صدا خیلی شفاف و واضح به گوش شنونده‌ها برسد. دلیل این کار استفاده از بلندگو شیپوری است. درواقع در محدوده فرکانسی ایده آل مگافون ها به‌ عنوان یک راه‌ حل به شمار می‌روند.

راه‌ حل تقویت صدا در فضای باز

مگافون ها با شکل پارابولیکی مخروطی که دارند امواج صوتی را به‌ صورت طبیعی باز پخش می‌کنند. با این کار امواج صوتی به مسافت‌های طولانی‌تری ارسال می‌شوند. به همین دلیل به‌عنوان یک راه‌ حل تقویت صدا در فضای باز مورداستفاده قرار می‌گیرند. از مگافون ها برای راهپیمایی‌ها و هدایت جمعیت‌ها استفاده می‌شود.
مگافون ها به دلیل قیمت پایین، قابلیت حمل‌ونقل آسان و سهولت در نصب و استفاده، ساختار سبک و بادوام به‌عنوان یک راه‌ حل تقویت صدا در فضای باز بسیار موردتوجه هستند. به همین دلیل است که این سیستم‌ها موردتوجه نیروهای پلیس و آتش‌نشانی است. ضریب قدرت اکثر مگافون ها عموماً بین ۵ تا ۵۰ وات می‌باشد. بر اساس اندازه و نوع طراحی مگافون ها می‌توان فهمید که توان آن‌ها زیاد است یا کم.

⦁ سیستم‌های صوتی مورداستفاده در تورها

تورهای پیاده‌ روی یکی از بهترین کارها برای مشاهده شهرها و نقاط دیدنی است. برای گروه‌های تور و گردشگری که مدام در حال حرکت هستند سیستم‌های صوتی بی‌سیم را می‌توان بهترین راه‌ حل تقویت صدا در فضای باز دانست. این سیستم‌ها شامل یک هدست به‌عنوان فرستنده و یک خروجی صدا هدست به‌عنوان گیرنده است. این فرستنده قابل‌حمل بوده و در اختیار رهنمای تور یا همان تور لیدر قرار می‌گیرد. هدست ها نیز در اختیار مسافران و گردشگران قرار می‌گیرد.

بهترین راه‌ حل تقویت صدا در فضای باز و کنسرت‌ها و سالن‌های ورزشی

در این حالت راهنمای تور می‌تواند به‌راحتی با استفاده از هدست خود به گردشگران صحبت کند و بدون اینکه بخواهد دادوفریادی بزنند و مزاحمت برای نفرات و دیگر افراد ایجاد کند به‌راحتی با گردشگران صحبت کند. این سیستم‌ها از فرکانس FM استفاده می‌کنند. همچنین استفاده از این سیستم‌ها یک راه‌ حل برای افراد کم‌شنوا است چراکه صدا مستقیم از طریق هدفون‌ها به گوش آن‌ها منتقل می‌شود.
در حال حاضر سیستم‌های متنوعی به‌عنوان سیستم‌های راهنمای گردشگری مورداستفاده قرار می‌گیرند. حتی در سیستم‌هایی وجود دارند که از چندین کانال برخوردار هستند و راهنمای گردشگری می‌تواند به‌صورت جداگانه برای گروه‌های مختلف صوت‌های جداگانه پخش کند. این سیستم‌ها به‌راحتی قابلیت افزایش تعداد رادارند می‌توان تعداد زیادی از آن را تهیه کرد و این کار بسیار آسان و کم‌هزینه می‌باشد. در نتیجه به‌عنوان یک راه‌ حل تقویت صدا در فضای باز بسیار موردتوجه هستند.
⦁ استفاده از سیستم‌های PA کوچک خانگی
این نوع سیستم‌ها که در ایران از آن‌ها به‌ عنوان باند های فلش خور یا باند های قبال حمل هم یاد می‌شود بهترین راه‌ حل تقویت صدا در فضای باز و محیط های کوچک هستند. فرقی نمی‌کند یک دوره همی کوچک باشد یا یک جشن تولد یا مهمانی ازدواج و شما به‌راحتی می‌توانید از این سیستم‌های صوتی در خانه و یا محیط های روباز مثل حیاط و ویلا استفاده کنید.

راه‌ حل تقویت صدا در فضای باز

بهترین راه‌ حل تقویت صدا در فضای باز و کنسرت‌ها و سالن‌های ورزشی

سیستم‌های صوتی PA به دلیل کوچک و قابل‌ حمل بودن بهترین گزینه برای استفاده از این محیط ها هستند. برخلاف مگافون ها که برای استفاده در محیط های باز شهری هستند استفاده از سیستم‌های صوتی PA برای مناطق و محیط های روباز کوچ بسیار مناسب هستند. نکته قابل توجه در خصوص سیستم‌های PA تنوع و شکل و اندازه‌های بسیار متنوع آن‌ها است.
برای تعداد ۵۰ نفر جمعیت شما می‌توانید از یک سیستم صوتی PA با توان ۵۰ وات استفاده کنید و آن بهترین راه‌ حل تقویت صدا در فضای باز متناسب با فضای و نفرات شما می‌باشد. این نکته را نیز باید داشته باشید که سیستم‌های PA بزرگ‌تر می‌توانند در محیط های کوچک نیز مورداستفاده قرار گیرند و شما می‌توانید مقدار صدای آن را کاهش دهید و اما سیستم‌های صوتی PA کوچکتر برای اینکه در محیط های بزرگ‌تر مورداستفاده قرار گیرند باید فشار زیادی را تحمل کنند.

⦁ استفاده از سیستم‌های صوتی PA با برد متوسط

بهترین راه‌ حل تقویت صدا در فضای باز مانند سالن‌های ورزشی و پیست های مسابقه ای استفاده از سیستم‌های صوتی PA با برد متوسط است. ممکن است بخواهید صدای موردنیاز را در یک سالن والیبال یا یک پیست سوارکاری تأمین کنید. برای این کار نیاز به یک سیستم صوتی با برد متوسط دارید. مگافون ها و سیستم‌های صوتی PA کوچک برای یک محیط بزرگ و سالن‌های بزرگ مناسب نیستند به همین دلیل باید از سیستم‌های صوتی PA با برد متوسط استفاده کرد. این نوع سیستم‌های صوتی برای بیش از ۲۰۰ نفر کاربرد داشته و می‌توانند اکثر رویداد های ورزشی کوچک و سالنی را پوش دهند.

راه‌ حل تقویت صدا در فضای باز

سیستم‌های صوتی PA با برد متوسط دارای قدرتی در حد ۵۰ الی ۱۵۰ وات می‌باشند که شامل طیف گسترده‌ای از ویژگی‌های است و این سیستم‌های صوتی قابلیت ورودی میکروفون، فلش مموری و دستگاه های پخش کننده صوتی را دارا می‌باشند. همچین به‌عنوان یک راه‌ حل می‌توان از این سیستم‌ها در مدل‌های بی‌سیم و مقاوم در برابر آب‌وهوا استفاده کرد که برای استادیوم‌های ورزشی مدل‌های بسیار خوبی می‌باشند.

⦁ استفاده از سیستم‌های صوتی دو طرف و بی‌سیم

همواره یکی از مهم‌ترین بخش‌ها در برنامه‌ها و کنسرت‌های بزرگ یا رویداد های ورزشی بزرگ نحوه کنترل جمعیت است. در این شرایط بهترین را ه‌حل تقویت صدا در فضای باز استفاده از سیستم‌های صوتی دوطرفه و بی‌سیم است که در تیم های امنیتی و مدیریتی ورزشگاه ها و سالن ها مورداستفاده قرار می‌گیرد.

این سیستم‌ها تقریباً مشابه سیستم‌های استفاده‌شده در راهنمای تور می‌باشد که از طریق یک فرستنده و گیرنده هدست عمل می‌کند. تفاوت این سیستم با سیستم‌های استفاده‌شده در راهنمای تورها این است که در آن‌ها تنها یک نفر قادر به صحبت کردن و ارسال صدا بود اما در اینجا ارتباط و تبادل صدا به‌صورت دوطرفه است و هرکدام از طرفین که دارای سیستم صوتی باشند قادر به برقراری ارتباط به یکدیگر هستند.
تهیه این سیستم‌ها بر اساس نوع بودجه و نوع کارایی می‌تواند متفاوت باشد در تیم های امنیتی بحث امنیت صداها موردتوجه است و در تیم های ورزشی بحث کیفیت صدا بسیار موردتوجه است. رانندگان اتومبیل‌رانی و تیم های ورزشی مانند بیس‌بال و راگبی به‌ راحتی از این سیستم‌ها استفاده می‌کنند.

⦁ سیستم‌های صوتی پیشرفته و صلیبی با قابلیت نصب روی خودروها

برای راهپیمایی‌ها استفاده از سیستم‌های مگافون ها و سیستم‌های PA کوچک بسیار مناسب است اما برای راهپیمایی‌های بزرگ و یا مسابقات بزرگ این نوع سیستم‌ها جوابگو نیستند. در رویداد های بزرگ ورزشی یا کنسرت‌های روباز بزرگ باید از نوعی سیستم‌های حرفه‌ای استفاده کرد که روی سقف خودروها نصب می‌شوند. این نوع سیستم‌ها با قدرت باتری کار نمی‌کنند و برای آن‌ها باید از یک منبع تولید برق یا ژنراتور استفاده کرد.

⦁ بهترین راه‌ حل تقویت صدا در فضای باز و کنسرت‌ها و سالن‌های ورزشی

سیستم‌های صوتی پیشرفته به‌ عنوان یک راه‌ حلی برای مراسم‌های بزرگ به حساب می‌آید جایی که دیگر سیستم‌های صوتی معمولی جوابگو باشند باید از این سیستم‌های صوتی استفاده کرد. این سیستم‌ها با قدرت پایه ۱۰۰ وات می‌توانند تا صدها متر برد صدا را تقویت کنند تا جمعیت به خوبی صدای پخش شده در محیط را بشنوند.

⦁ استفاده از سیستم‌های صوتی بزرگ برای کنسرت‌های بزرگ فضای باز

کنسرت‌های فضای باز یکی از بهترین مدل کنسرت‌ها هستند. یکی از نکات مهم در این کنسرت‌ها این است که همه مردم و شرکت‌کننده‌ها بتوانند به خوبی صدای موسیقی را بشنوند. بهترین راه‌ حل تقویت صدا در فضای باز در این کنسرت‌ها استفاده از سیستم‌های صوتی و باند های غول‌ پیکر و بزرگ است که به‌ عنوان سوپر سیستم صوتی از آن‌ها یاد می‌شوند. قدرت و پرتاب صدا در این سیستم‌های صوتی به‌قدری بالا است که می‌تواند تأثیر مستقیم روی ضربان قلب شما بگذارد.

تقویت صدا در فضای باز و کنسرت‌ها و سالن‌های ورزشی

این سیستم‌های صوتی از صدها بند قوی بزرگ با توان خروجی ۱۰۰ وات و یا بیشتر ایجادشده‌اند که می‌توانند یک فضای بزرگ روباز را برای کنسرت‌ها گوش دهند. نکته مهم در این سیستم‌های این است که به‌ هیچ‌عنوان تداخل افت کیفیت صدا نداشته و تمام افراد در تمامی بخش‌های کنسرت می‌توانند صدا را به‌صورت واضح گوش دهند، در نتیجه از این سیستم‌ها به‌ عنوان بهترین راه‌ حل تقویت صدا در فضای باز در کنسرت‌های بزرگ یاد می‌شود.

اگر نیاز به طراحی تجهیزات صوتی در فضای باز دارید می توانید از فروشگاه اینترنتی آوازک با قیمت و کیفیت مناسب تهیه کنید. چنانچه برای تهیه و تکمیل سیستم صوتی خود نیاز به مشاوره دارید می توانید از طریق تلفن ۶۶۷۱۸۲۱۵-۰۲۱ یا ایمیل آوازک به آدرس avazac.official@gmail.com با همکاران ما درفروشگاه اینترنتی آوازک ارتباط برقرار کنید و از مشاوره رایگان برخوردار گردید.

منبع: Outdoor Sound Reinforcement Solutions

باند و بلندگو    باند اکتیو باند پسیو میکروفن باسیم میکروفن بیسیم آمپلی فایر

دیدگاه‌ها ۰

*
*