۷ مرحله برای انتخاب سیستم صوتی کلاس درس

۷ مرحله برای انتخاب سیستم صوتی کلاس درس

گاهی به دلیل سیستم آکوستیک ضعیف و سر و صدای زیاد دانش‌آموزان پر جنب و جوش، معلمان به سختی می‌توانند صدای خود را به گوش دانش‌آموز برسانند و توجه آن‌ها راجلب کنند.یک راه حل بسیار آسان و مقرون به صرفه برای این مشکل، تهیه یک سیستم صوتی کلاس درس کوچک است . یک سیستم صوتی کلاس درس که به درستی انتخاب شده باشد می‌تواند یک کلاس غیرمتمرکز و پر جنب و جوش را به کلاسی ایده‌آل و درخشان تبدیل کند.
اما از کجا باید بدانیم کدام سیستم صوتی کوچک، مناسب نیازهای ماست و در کلاس مورد نظر پاسخ‌گو خواهد بود؟
از این رو که آن‌ها به آسانی ساخته می‌شوند، بازار تولید این سیستم‌ها نه تنها رقابتی است بلکه تنوع بسیار زیادی را در آن مشاهده می‌کنیم.
به عنوان مثال، تجهیزاتی مثل یک سیستم صوتی با میکروفون دستی یک سیستم صوتی کوچک به حساب می‌آیند.

مثل تمام سیستم‌های صوتی، سیستم صوتی کوچک نیز، شامل یک آمپلی فایر، اسپیکر و میکروفون است. سیستم‌های صوتی کوچک به طرز قابل توجهی قابل حمل و جابه‌جایی هستند ( البته قدرتشان از سیستم‌های صوتی فول سایز کم‌تر است) و در مدل‌هایی با ویژگی‌های غنی عرضه می‌شوند.
به سادگی و فقط با پرسیدن این ۷ سوال از خودتان می‌توانید به این پی ببرید که کدام سیستم صوتی کلاس درس، برای کلاس درس شما و یا مدرسه‌تان مناسب است.

سیستم صوتی شما باید چه میزان قابل حمل و جا‌به‌جایی باشد؟

آیا برنامه‌تان این است که از این سیستم صوتی در بیش از یک کلاس درس استفاده کنید؟ آیا باید از سیستم صوتی کلاس درس در موقعیت‌های در حرکت مثل کلاس‌های علمی در سفر و میدانی استفاده کنید؟ اگر این‌گونه است، قطعا به یک سیستم صوتی کلاس درس قابل حمل نیاز دارید و سیستم‌های صوتی کوچک این ویژگی را دارند!
اما بهتر است بدانید که برخی از سیستم‌های صوتی از بقیه قابل حمل‌تر هستند!
سیستم‌های صوتی کوچک می‌توانند وزن بسیار کمی داشته باشند، برای مثال Amplivox Beltblaster فقط ۱٫۵ پوند وزن دارد! و در حالتی بهتر سیستم‌های صوتی کوچک مثل BeltBlaster (همانطور که از نام آن پیداست) به راحتی دور کمر بسته می‌شوند که اینگونه راحتی بیشتری برای استفاده‌کننده به همراه دارد.
دیگر سیستم‌های صوتی کوچک را می‌توان با دست یا به وسیله بند شانه حمل کرد( مثل کیف). سیستم بی‌سیم کوچک Audio2000 AWP6040B-M که ۲۵ وات است، نمونه‌ای مناسب از یک سیستم صوتی کلاس درس است که مجهز به یک دستگیره برای حمل و همچنین یک کیف دستی برای حمل کردن است که می‌توان آن را روی شانه انداخت.

آیا شما از در کلاس‌های بزرگ، کلاس‌های کوچک و یا بیرون استفاده می‌کنید؟

بهترین ترفند این است که سیستم صوتی را تهیه کنید که از هر نظر مقرون به صرفه باشد، از وزن گرفته تا قدرت! و قدرت سیستم صوتی کلاس درس شما به اندازه کلاس بستگی دارد.
یک سیستم صوتی کوچک با قدرت ۵ وات، ممکن است برای کلاس‌های کوچک مدرسه شما ایده‌آل باشد ولی برای کلاس‌های بزرگ‌تر با ۵۰ تا ۷۵ دانش‌آموز، به یک سیستم صوتی با حداقل ۲۰ وات قدرت، نیاز خواهید داشت.
البته جایی که سیستم در آن استفاده می‌شود نیز مهم است و تفاوت ایجاد می‌کند.اگر از سیستم صوتی در بیرون استفاده می‌کنید، در جایی که صداهای مزاحم و تند و تیز زیادی وجود دارد و دیوارها دیگر کنترل کننده صدا نیستند، شما برای شنیده شدن نیاز به سیستم صوتی با قدرتی بیشتر دارید.
وقتی بین این دو مورد شک دارید بهتر است سیستم با قدرت بالاتر را انتخاب کنید، زیرا افزایش صدا (volume) برای اینکه صدا را به‌طور رسا به گوش همه برسانید، عمر باتری را کم کرده و آن را سریعا تخلیه می‌کند و انحرافات احتمالی را تقویت می‌کند( ممکن است صدا واضح نباشد.)
برای یک کلاس بزرگ‌تر و یا سالن مدرسه ( بیشتر از ۷۵ دانش‌آموز)، ممکن است بخواهید که سیستم صوتی کلاس درس را در دسته‌بندی کوچک، متوسط و یا بزرگ انتخاب کنید!
⦁ آیا شما از سیستم صوتی کلاس درس فقط برای سخنرانی و یا برای درس دادن با موزیک استفاده می‌کنید؟
سوال اساسی مطرح شده در این قسمت، کیفیت صدای مورد نظر شماست؛ زیرا موسیقی در حالت کلی به تولید صدای عالی‌تری نسبت به سخن‌رانی نیاز دارد.
کیفیت صدا، با افزایش قدرت سیستم صوتی، افزایش می‌یابد( علاوه بر دیگر عوامل)، پس باز به نیاز به قدرت بیشتر باز می‌گردیم.
اگر نیاز چندانی به پخش موسیقی ندارید، پس یک سیستم کوچک، تنها چیزی است که نیاز دارید، ولی این را در نظر بگیرید که اگر سیستم صوتی کلاس درس زیر ۲۰ وات باشد قدرت لازم برای پخش موسیقی را نخواهد داشت حتی در کلاس‌های درس با جمعیت ۱۰ تا ۲۰ دانش‌آموز.
یک سیستم کوچک ۲۰ تا ۳۰ واته برای پخش موسیقی در پیش زمینه کلاس و یا برای اجراهای سبک و کوچک که نیاز به صدای بلند ندارند، کفایت می‌کند.
با این‌حال توجه داشته باشید که قدرت صدا برای اجرای زنده موسیقی با وات‌های بالا آغاز می‌شود، یعنی صدها وات به جای ده‌ها وات!

آیا در مکان‌هایی با دسترسی محدود به پریز برق از سیستم صوتی خود استفاده می‌کنید؟


اگر از سیستم صوتی کوچک خود منحصرا در کلاس درس استفاده می‌کنید، سیستم صوتی که با آداپتور برق کار می‌کند و به آن متکی است کفایت می‌کند، اما اگر می‌خواهید از سیستم صوتی خود در بیرون و یا کلاس‌های درس میدانی استفاده کنید، باید به دنبال تهیه سیستم‌هایی صوتی باشید که منبع قدرتی درونی دارند و با باتری‌های قابل شارژ کار می‌کنند.
اگر سیستم‌های با باتری را انتخاب می‌کنید باید در نظر بگیرید که وقتی سیستم صوتی به طور مداوم استفاده شده است، چند ساعت شارژ مانده و چه میزان طول می‌کشد که باتری دوباره شارژ شود؟

همراه با سیستم صوتی کلاس درس خود از چه نوع میکروفونی استفاده خواهید کرد؟

این سوال نیز به قابلیت حمل و جابه‌جایی سیستم بر‌میگردد. سیستم‌های میکروفون بی سیم و یا سیستم‌های میکروفون هندزفری، امکان آزادی عمل و جا‌به‌جایی بیشتری را برای یک اسپیکر فراهم می‌کند.
با در نظر گرفتن این موضوع که سیستم‌های صوتی کوچک برای معلمانی که به حرکت کردن و جا‌به‌جایی نیاز دارند ( به سیستم صوتی قابل حمل نیاز دارند) مناسب است، نیاز است که به دنبال یک سیستم صوتی کلاس درس باشید که از میکروفون بی‌سیم پشتیبانی کند.
نکته مهم دیگر اینکه، با میکروفون بی‌سیم دو دست معلم برای نوشتن روی تخته و یا برای آزمایشات علمی سر کلاس آزاد است. در این مورد سیستم صوتی کلاس در شما باید به به یک میکروفون هندزفری مجهز باشد، مثل lavaliere یا headband mic.
سیستم‌های صوتی کوچکتر، اغلب به کمر بسته می‌شوند و اگر میکروفون وایرلس نداشته باشند با یک میکروفون هندزفری همراه هستند، و مسئله انتخاب میکروفون بی‌سیم را از بین می‌برند.
سیستم‌های صوتی بزرگ‌تر، این امکان را فراهم نموده‌اند که بتوان آن‌ها را به صورت اختیاری به سیستم‌هایی با میکروفون بی‌سیم در انواع مختلف، ارتقا داد.
نکته دیگر در انتخاب یک سیستم میکروفون ، تداخل است. اگر یک سیستم بی‌سیم FM انتخاب کرده‌اید, از قابل تنظیم بودن آن اطمینان حاصل کنید. در این صورت اگر امواج تداخل داشته باشند، معلم می‌تواند فرستنده را روی موجی با ازدحام کم‌تر تنظیم کند و به فرکانسی کم‌جمعیت برود. مدارسی که تجهیزات صوتی کلاس درس را در کلاس‌های متعددی دارند با این مسئله مواجه می‌شوند.

سیستم صوتی کلاس درس شما به چه ویژگی‌های دیگری نیاز دارد؟

بسیاری از سیستم‌های صوتی بزرگ و میان‌رده، با قابلیت‌های داخلی بی‌شماری همراه هستند که عملکردهای اضافی را تسهیل می‌کند، عمل‌کردهایی مثل پخش‌کننده CD و یا استفاده از بلندگوهای قابل حمل و قابل ارتقا!
به طرز شگفت‌آوری شما می‌توانید با سیستم‌های صوتی کوچک، این قابلیت‌های داخلی را به دست آورید. به عنوان مثال، برخی از سیستم‌های صوتی کوچک، دارای پخش کننده کاست داخلی و یا پخش کننده CD هستند، در حالی که برخی دیگر، دارای ورودی اضافی برای منابع خارجی هستند. این ویژگی‌ها می‌تواند از ویژگی‌های اساسی یک سیستم صوتی کلاس درس باشد.

اگر موسیقی بخشی جدا نشدنی از کلاس شماست، باید یک سیستم صوتی کلاس درس تهیه کنید که ویژگی‌های مثل کنترل باس و و تریبل داشته باشد و یا به یک ساب ووفر داخلی مجهز باشد. البته این ممکن است وزن اسپیکر را بیشتر کند، که اگر کیفیت صدا مهم است ارزشش را دارد.
سیستم صوتی کوچک قابل حمل Amplivox SW222 ، ۵۰ واته، نمونه‌ای مناسب از یک سیستم است که تواما از میکروفون بی‌سیم و سیستم ضبط صدا پشتیبانی می‌کند.
از دیگر سیستم‌های صوتی کوچک برای برآورده کردن نیازهای یک کلاس متوسط، می‌توان به Amplivox SW212 MityVox اشاره کرد، که با یک جک ورودی صوتی برای برنامه‌های چند رسانه‌ای طراحی شده‌است.
به یاد داشته‌باشید: سیستم‌های صوتی کوچک، برای کلاس‌های درس کوچک مناسب هستند، زیرا قدرت مورد استفاده در این کلاس‌ها کم‌تر است. برای جمعیت بیشتر و یا برای پخش موسیقی زنده، نیاز به سیستم تقویت صدای پیشرفته‌تری خواهید داشت که از قدرت بیشتری آن را تغذیه می‌کند.

بودجه مدرسه برای تهیه سیستم صوتی کلاس درس چقدر است؟

از جذابیت‌های اصلی سیستم صوتی کوچک، قیمت آن است. تصمیم بگیرید که سیستم صوتی کلاس درس شما باید چه ویژگی‌های داشته باشد تا بنا بر آن و بودجه‌تان بتوانید مناسب‌ترین مورد را انتخاب کنید.
آیا به یک میکروفون بی‌سیم برای سیستم صوتی کلاس درس نیاز دارید و یا یک میکروفون باسیم ارزان‌تر برای شما کافی‌است؟ آیا به باتری های قابل شارژ نیاز دارید یا باتری های قلیایی یکبار مصرف کار شما را راه می‌اندازد؟ آیا به پخش کننده کاست و یا CD نیاز دارید؟
انتخاب شما هر یک که باشد، در نهایت سیستم‌ صوتی کوچک، دستگاهی مقرون به صرفه برای تقویت صدای کلاس‌های کوچک و یا معلمانی که به حرکت عادت دارند است و می‌تواند بهترین سیستم صوتی کلاس درس باشد.

کلیه تجهیزات مورد نیاز سیستم صوتی مدارس و کلاس درس را می توانید از فروشگاه اینترنتی آوازک با قیمت و کیفیت مناسب تهیه کنید. چنانچه برای تهیه و تکمیل سیستم صوتی مدارس و کلاس درسی خود نیاز به مشاوره دارید می توانید از طریق تلفن ۶۶۷۱۸۲۱۵-۰۲۱ یا ایمیل آوازک به آدرس avazac.official@gmail.com با همکاران ما درفروشگاه اینترنتی آوازک ارتباط برقرار کنید و از مشاوره رایگان برخوردار گردید.

باند و بلندگو    باند اکتیو باند پسیو میکروفن باسیم  میکروفن بیسیم  آمپلی فایر

دیدگاه‌ها ۰

*
*