تفاوت بین میکس و مسترینگ چیست؟

تفاوت بین میکس و مسترینگ چیست؟

در این مقاله می خواهیم بدانیم تفاوت بین میکس و مسترینگ چیست؟ آنچه شما از میکس و مسترینگ به یاد دارید ؛ و به خاطر آنچه که برای همیشه به نظر میرسد ، آهنگ های بسیاری نوشته اید و احساس الهام کرده اید و می خواهید که موسیقی خود را بسازید و آن را تولید کنید. بنابراین از چه نقطه ای شروع می‌کنید؟ فرآیند تولید صدا و موسیقی فرآیندی بسیار پیچیده است و قدم‌های بیشماری از نکات ریز و درشت در این فرآیند وجود دارند که می توانند برای افرادی که تخصصی ندارند نگران کننده باشد.
اینگونه می توان گفت که این نکات به سه مرحله مقدماتی تقسیم ‌می شود که این سه مرحله عبارتند از ؛ Tracking و میکس و مسترینگ.
۱-مرحلهTracking (اصطلاح فنی ضبط) شامل ضبط صدا در DAW شما است .
۲-میکس شامل تنظیم کردن و ترکیب تک آهنگ ها در قالب و فرمت استریو یا چند کانال و یا a.k.a است .
۳- و مرحله ی مسترینگ شامل پردازش میکس ساخته شده است که آماده پخش نیز شود و شامل انتقال ترتیب آهنگ ها نیز می باشد .
Tracking بسیار ساده و آسان است اما گاهی مرز میان میکس و مسترینگ تقریبا مبهم می شود که در این مقاله ما تصمیم بر این داریم که این مرز ابهام تفاوت بین میکس و مسترینگ چیست؟ را واضح تر سازیم .

میکس چیست ؟

بعد از اینکه ضبط تک آهنگ های شما به اتمام رسید ؛ زمان آن فرا می رسد که وارد فرآیند میکس شوید . در این حین جریان کاری ،هر مهندس صدا متفاوت از دیگری خواهد بود و اولین گام هوشمندانه این است که ابتدا آهنگ های تان را سازماندهی کنید .
ابتدا با دادن نامی که حاوی اطلاعات هر آهنگ است شروع کنید به عنوان مثال اگر نام آهنگ Ld vo باشد معنا و مفهوم بیشتری از چیزی مثل آهنگ شماره ۱۴ خواهد داشت .
از این که از مفید ترین پلاگین های موجود برای هر آهنگ استفاده کرده اید مطمئن شوید که آنها بسیار بالا یا اینکه بسیار پایین نباشند و در یک سطح قرار گرفته باشند .
از DAW فیدر ( دستگاهی که برای تنظیم صدا کاربرد دارد به این منظور که صداها در یک سطح یکسان باشند) استفاده می شود ؛ برای اینکه سطح تقریبی یکسان و متعادلی برای هر آهنگ وجود داشته باشد ، استفاده می گردد .
سپس شروع به جور کردن هر آهنگ کنید تا به یک بالانس صدا برسید و در همین حین باید موقعیت‌های فاصله ای آهنگ خود را با عناصری در مکان خاص خود نشانه‌گذاری کنید. شما تمام این نکات را رعایت کرده اید ؟ تبریک می‌گوییم آنچه که شما ساخته اید چیزی است که به عنوان یک موسیقی میکس مرغوب شناخته می شود.
در مرحله بعدی از فیلتر های بالا (high pass) و فیلتر های پایین (low pass) و EQ برای ایجاد فضاسازی برای هر یک از عناصر و تولید یک موسیقی ترکیبی کاملا متعادل استفاده کنید.
Sonic tetris تضمین می کند که هر آهنگ می تواند به خوبی شنیده شود و قابل شنیدن بودن آهنگ را ضمانت می کند و باعث توزیع مناسب انرژی در طول طیف صوتی هنگام پخش آهنگ به صورت همزمان با یک دیگر وجود دارد.
از کمپرسور ها برای دستکاری کردن آهنگ همراه با مهارت و محدوده پویا (دینامیک) آهنگ استفاده می شود EQ و فشرده سازی اضافی و Reverb بیش از حد تاخیر و مدولاسیون ، اشباع و دیگر جلوه های خلاقانه ای که در ساخت آهنگ وجود دارد می‌تواند در هر آهنگ اعمال شود و در روند ساخت آنها استفاده شود و بسته به سلیقه و آنچه که ترجیح شما است می‌توانید در کل میکس این جلوه ها را اعمال کنید.
در حین فرآیند میکس شما می توانید به ویرایش و تنظیم سرعت و زمان هم چنین استادانه فید ها را دستکاری کنید و سطح آهنگ را بهبود ببخشید و هنگامی که می خواهید تنظیمات را در زمان واقعی و هنگام پخش انجام دهید ؛ می توانید از حالت اتوماسیون استفاده کنید.
این نکته بسیار حائز اهمیت است که صدای میکس شما دقیقاً به همان صورتی که در استودیو شما پخش می شود باید با همان کیفیت در دستگاه‌های دیگر در سیستم های پخش موسیقی به همان اندازه با کیفیت باشد .
در غیر این صورت میکس شما در استودیو خودتان همانند طلاست اما در دستگاههای پخش دیگر همانند ناخن کشیدن بر روی تخته گچی است به همین دلیل است که بسیار مهم است که میکس شما با هدفون ، هندزفری ها و بلندگو های دیگر مثل اسپیکرهای ماشین عالی عمل کند .
هنگامی که شما همه چیز را چک کردید و همه چیز همانطور بود که خواستید شما به طور رسمی کار میکس خود را به پایان رسانده اید در ادامه نرم افزار های پیشنهادی برای میکس را به شما پیشنهاد می کنیم.

تفاوت بین میکس و مسترینگ چیست؟
تفاوت بین میکس و مسترینگ چیست؟
تفاوت بین میکس و مسترینگ چیست؟
تفاوت بین میکس و مسترینگ چیست؟
تفاوت بین میکس و مسترینگ چیست؟
تفاوت بین میکس و مسترینگ چیست؟
تفاوت بین میکس و مسترینگ چیست؟
تفاوت بین میکس و مسترینگ چیست؟

مسترینگ چیست ؟

پس از تمام شدن میکس شما زمان آن فرا رسیده است که مسیر خود را به سمت مسترینگ تغییر دهید . این مرحله نهایی ترین و آخرین فرایندی است که شما باید قبل از منتشر کردن آهنگ خود انجام دهید.
هدف اصلی از مسترینگ صیقل دادن و تر و تمیز کردن میکس شماست و تبدیل کردن آن به بهترین حالت و آماده کردن آن برای این که آن را بر روی سی دی یا وینیل و یا بر روی اینترنت منتشر کنید.
در طول مسترینگ شما از EQ هایی با فاز های خطی ، کمپرسورها ، محدود کننده های brick wall و جلوه های تقویت کننده همانند EQ های شخصیت گرا و گسترش دهنده های استریو و نوارهای اشباع استفاده می کنید تا به میکس شما حالتی رادیو گونه ( عامه پسند ) و دوستانه بدهد.
سنجش های کافی نیز بسیار مهم و حیاتی هستند. مسترینگ سراسر همه اش باریک بینی و ظرافت است.
اگر میکس شما نیاز به تغییرات شدیدی داشته باشد تا به نظر عالی برسد شما باید به مرحله میکس بازگردید و چنانچه اشتباهی رخ داده است آنها را اصلاح کنید که این عمل نکته بسیار مهمی است .
مسترینگ نباید برای بهبود یک میکس بد استفاده شود بلکه باید برای تقویت کردن یک میکس خوب استفاده گردد.
بسیاری از مختصصان مایلند که فرآیند مسترینگ را همزمان با۲_BUS انجام دهند در حالی که مرحله ی میکس را هم انجام می دهند.
ممکن است که این روش روشی درست باشد اما این کار مسترینگ نیست.
مسترینگ یک فرآیند جداگانه با یک هدف و دستاورد متفاوت از میکس است. هنگامی که شما از ۲_BUS در حین فرآیند میکس استفاده می کنید، این اتفاق مرحله ی جداگانه ای نیست بلکه یک میکس همراه با جلوه ای اضافه است.
مسترینگ مرحله‌ای از جمع‌آوری آلبوم است و ترتیب گذاری صحیح آهنگ ها به دلخواه خودتان است برای دستیابی به یک جریان منسجم هر آهنگ را به صورت جداگانه تنظیم کنید در ابتدای آهنگ و انتهای آهنگها فاصله ‌ای برای محو شدن اضافه کنید که این میزان به صورت استاندارد ۲ ثانیه است(که این میزان می‌تواند بیشتر یا کمتر نیز باشد.)
در آخر نام آهنگ را برچسب کنید و کدهای UPC/EAN و CD TEXT و ISRCs را اضافه کنید .
معمولاً توصیه می‌کنیم قبل از اینکه مرحله مسترینگ به پایان برسد تا زمانی که می توانید و مقدور هست مدتی صبر کنید و بعد از آن آهنگ را منتشر کنید چرا که این اتفاق به شما یاری می کند تا از جوانب دیگری به موضوع نگاه کنید و بتوانید تمام معایب و مزایای آن را بسنجید .
بدون شک هنگامی که شما سخت بر روی میکس خود تمرکز کرده اید ممکن است احساس گمگشتگی کنید . کمک گرفتن از شخص دیگری در فرایند و میکس می‌تواند در ایده پردازی بسیار کمک کننده باشند حتی اگر شخصی درسطحی از مهارت که شما هم در همان سطح مهارت هستید در این مسیر به شما کمک می کند می توانید از فرد دیگری نیز یاری بگیرید که نتایج گرانبهایی را در پی دارد.
حتی پیشنهاد می شود که هیچگاه موسیقی که خودتان ساخته اید را خودتان مسترینگ نکنید.
در ادامه تعدادی از نرم افزار های پیشنهادی را برای شما معرفی خواهیم کرد.

تفاوت بین میکس و مسترینگ چیست؟
تفاوت بین میکس و مسترینگ چیست؟
تفاوت بین میکس و مسترینگ چیست؟
تفاوت بین میکس و مسترینگ چیست؟
تفاوت بین میکس و مسترینگ چیست؟
تفاوت بین میکس و مسترینگ چیست؟

تفاوت بین میکس و مسترینگ چیست؟

⦁ فرایند میکس تعادلی بین عناصر فردی ایجاد می‌کند که در شکل یک کلیت منسجم تشکیل می‌شود و مسترینگ آن را صیقل می دهد و عیب و ایراد آن را برطرف می کند و نتیجه نهایی را حاصل می‌کند در نتیجه شما می‌توانید میکسی را پدید آورید و آن را مستر نکنید اما هرگز نمی توانید موزیکی را بدون میکس مستر کرد و حتما باید ابتدا میکس صورت بگیرد و سپس مسترینگ.
⦁ میکس شما اجازه دسترسی به هر سازی که بخواهید را می دهد؛ به عنوان مثال، نیاز به خواننده رهبر دارید ؟ ایرادی ندارد اما هنگام مسترینگ شما فقط به میکس نهایی دسترسی دارید که این اتفاق باعث توازن میان عناصر فردی را بسیار دشوار می‌کند .
⦁ در هر دو فرایند میکس و مسترینگ شما در تلاش هستید تا بالانس را حفظ کنید اما تفاوت در این است که در میکس شما سازهای فردی را متعادل کنید و در مسترینگ شما آهنگ های تکمیل شده و محتوای طیفی را متعادل می کنید. به بیان ساده تر میکس باعث می شود ساز ها صدای خوبی را در کنار هم داشته باشند و مسترینگ باعث می‌شود که آهنگ ها در کنار هم خوب به نظر بیایند.
⦁ مراحل میکس می‌تواند بسیار طولانی باشد و تنظیم یک موزیک پاپ یا راک می‌تواند به راحتی شامل ۳۲ آهنگ باشد حتی هنگامی که پروژه‌های پیچیده‌تری وجود باشند می توانند صدها Track داشته باشد اما از سوی دیگر ؛ جلسات مسترینگ معمولا از یک فایل استریو یا فایل برای هر آهنگ تشکیل می‌شود .
⦁ شما در فرایند میکس تنظیمات بسیاری را انجام می دهید و برای هر آهنگ تنظیمات زیادی را متحمل می شوید و بعد از همه اینها تدابیر شما فقط بر روی عناصر خاص اثر می‌گذارد اما در مسترینگ این کاملا برعکس است در مسترینگ وقفه های بسیار ظریفی می توانند رخ بدهند که بر روی کل آهنگ تأثیر می‌گذارند.
⦁ فرایند میکس به منظور ارتقاء و پیشرفت نوع بینش هنرمند است و بهتر است از اینکه احساس و قصد و نیت شما انتقال داده می شود ؛اطمینان کافی حاصل کنید. از سوی دیگر مسترینگ روی کیفیت صدا متمرکز است و این که موزیک شما آن قدری خوب (حتی بهتر) که قابل شنیدن برای همگان باشد.

آخرین سخن
هر دو فرایند میکس و مسترینگ موضوعات بسیار پیچیده ای هستند و کتاب‌ها و منابع اختصاصی فراوانی برای این دو وجود دارند که به صورت اختصاصی به هر کدام اختصاص داده شده‌اند .
این مقاله برای افرادی قرار داده شده است که مبتدی هستند و اگر نیاز به اطلاعات بیشتری دارید و می‌خواهید تسلط بیشتر و نحوه میکس را بهتر بدانید با شماره مهندس فروش تماس بگیرید. آنها بسیار خوشحال خواهند شد که تمامی اطلاعات و دانش خود را در اختیار شما قرار دهند و شما را در مسیر موفقیت یاری کنند.
امیدواریم در این مقاله اطلاعاتی را درباره اینکه تفاوت بین میکس و مسترینگ چیست؟ به شما عرضه کرده باشیم.

باند و بلندگو    باند اکتیو باند پسیو میکروفن باسیم میکروفن بیسیم  آمپلی فایر ساب ووفر


برای مشاوره از طریق شماره تلفن ۶۶۷۱۸۲۱۵-۰۲۱  یا ایمیل آوازک به آدرس avazac.official@gmail.com در ارتباط باشید.

دیدگاه‌ها ۰

*
*