علت سوت کشیدن بلندگو چیست؟

علت سوت کشیدن میکروفن چیست؟

میکروفن باسیم و میکروفن بیسیم

مطمئناً با مقوله سوت کشیدن میکروفن و باندها روبه رو شده اید. در این  مقاله می خواهیم بررسی کنیم که علت سوت کشیدن بلندگو چیست؟ و چرا این حالت اتفاق می افتد .میکروفن دستگاهی است که به راحتی می تواند صدا را به جریان الکتریکی تبدیل می کند. و با وصل شدن به یک منبع ضبط یا تقویت کننده صدا می تواند صدای شما را از طریق باند ها و بلندگوها به صورت تقویت شده پخش کند. انواع و اقسام میکروفن ها وجود دارد.

میکروفن بیسیم و میکروفن باسیم. همان طور که از نامشان پیداست میکروفن بیسیم که گاهی اوقات آن را با نام میکروفن رادیویی نیز می شناسند برای اتصال به منبع ضبط و تقویت کننده صدا از هیچ نوع سیم و رابطی استفاده نمی کند و کاملاً به صورت بیسیم به منبع مورد نظر متصل می شود .

ولی در عوض نوع با سیم از طریق کابل و یا سیمی به منبع تقویت کننده و یا ضبط صدا وصل می شود. در واقع در ساختار نوع بیسیم از یک فرستنده رادیویی استفاده می شود که سیگنال صوتی را به صورت امواج رادیویی انتقال می دهد.

علت سوت کشیدن بلندگو چیست؟

علت این که شما چیزی شبیه به صوت کشیدن را از باند ها می شنوید به دلیل این است که ضریب تقویت صدا از اندازه استانداردش بالاتر است. این ضریب تقویت صدا باید به میزانی باشد که از باندها به اندازه مساوی صدا خارج شود نه از یکی بیشتر و نه از دیگری کمتر.

همچنین فاصله قرار گرفتن میکروفن تا باند نیز باید رعایت شود هرچه ولوم صدای دستگاه شما بیشتر باشد در این صورت باید فاصله نیز بیشتر شود. یعنی هرچه صدا را بالاتر می برید باید در فاصله بیشتری بین میکروفن و باندها قرار بگیرید.در خصوص صوت کشیدن نکته دیگری که باید توجه کنید این است که ببیند نوع صوت کشیدن به چه صورت است. برای مثال ممکن است شما صدایی تیز و یا شبیه به جیغ کشیدن به گوشتان خورده باشد. نکته ای که وجود دارد این است که سوت کشیدن ها دارای فرکانس های مختلفی هستند. به واقع چیزی که باعث صوت کشیدن بم شود فرکانسی از صدا است که نسبت به دیگر فرکانس‌ها قدرت بیشتری دارد و با پیچیدن در باندها تبدیل به نوعی صوت کشیدن می شود. برای این که با نوع صوت کشیدن ها آشنا شوید کافی است صدای زیر دستگاه را کمی زیاد کنید تا ببینید که چگونه صوت می کشد. بار دیگر صدای بم را باز کنید و صدای زیر را کامل ببندید تا نوع صوت کشیدن را بشنوید. یا این که با بستن صدای زیر و بم و بالا بردن ولوم صدا می بینید که بازهم دستگاه صوت می کشد. پس این مواردی که گفتیم از عواملی هستند که می توانند باعث صوت کشیدن دستگاه شوند بنابراین با آشنا شدن با انواع صوت کشیدن ها می توانید به راحتی مشکل صوت کشیدن باندها و میکروفن را حل کنید.

بنابراین نکاتی که یاد گرفتیم این است که فاصله باند و میکروفون باید با توجه به میزان صدا به طور متناسب تنظیم شود. هرچه صدا بیشتر باشد باید فاصله هم بیشتر شود تا صدای صوت کشیدن از بلندگوها شنیده نشود. بنابراین برای جلوگیری از صوت کشیدن دستگاه کافی است که فرکانسی که باعث ایجاد صوت کردن می شود را شناسایی کرده و آن فرکانس را کم کنیم.
گاهی اوقات پیش می آید که سوت کشیدن با تأخیر فاصله زمانی همراه است. با روشن نمودن میکروفن متوجه می شوید که صدای سوت کشیدن به تدریج زیادتر خواهد شد. در این مواقع باید بررسی کنید که ولوم اکو شما زیاد بالا نباشد. چون که زیاد کردن میزان ولوم اکو می تواند باعث ایجاد سوت کشیدن شود. همچنین زاویه باند نیز می تواند بر روی سوت کشیدن تأثیر داشته باشد.

توصیه می شود که هیچ وقت میکروفن را دقیقاً به صورتی که مقابل زاویه باند باشد نگه ندارید. همچنین در فضای بسته باند را به سمت دیوار نگذارید چون باعث پیچیدن صدا در فضا شده و ایجاد سوت کشیدن می کند.

باند و بلندگو  باند اکتیو باند پسیو میکروفن باسیم میکروفن بیسیم آمپلی فایر میکسر


برای مشاوره از طریق شماره تلفن ۶۶۷۱۸۲۱۵-۰۲۱ یا ایمیل آوازک به آدرس avazac.official@gmail.com در ارتباط باشید.

دیدگاه‌ها ۰

*
*