تمام چیزهایی که باید در مورد کلاس های آمپلی فایر بدانید!

کلاس های آمپلی فایر

تمام چیزهایی که باید در مورد کلاس های آمپلی فایر بدانید!

یکی از ویژگی های مهم آمپلی فایرها، کلاس های تقویت کننده است. رایج ترین کلاس های آمپلی فایر عبارت اند از: کلاس A – B – A/B – D – G – C و H. این کلاس ها، معمول ترین و کاربردی ترین کلاس های آمپلی فایر خانگی هستند. برای اینکه عملکرد این کلاس ها را بهتر متوجه شوید، ابتدا باید بدانید آمپلی فایر چیست و چه انواع، ویژگی ها و کاربردهایی دارد. با ما همراه باشید.

آمپلی فایر چیست؟

آمپلی فایرها یا همان دستگاه های تقویت کننده سیگنال های ضعیف، یکی از کاربردی ترین دستگاه های الکترونیکی در جهان محسوب می شوند. میزان یا درجه تقویت آمپلی فایرها با هم تفاوت دارد و اغلب، براساس توان تقویت کنندگی دسته بندی می شوند.

آمپلی فایرها، کاربردهای مختلفی دارند و در بخش های مختلف با اندازه ها و توان های متفاوت، استفاده می شوند. به عبارت دیگر، آمپلی فایر، یک دستگاه الکترونیکی است که قدرت سیگنال را افزایش می دهد. اگر چه در نگاه اول، این دستگاه ها پیچیده به نظر نمی رسند، اما؛ در حقیقت، تقویت کننده ها دارای کلاس های آمپلی فایر، پارامترها و اصول و قواعد زیادی هستند.

به طور کلی، آمپلی فایرها به عنوان تقویت کننده های صوتی در رادیو، پخش کننده سی دی و استریو کاربرد دارند.  آمپلی فایرها اغلب، دقت صدا، کیفیت صدا و قدرت صدا را افزایش می دهند و همچنین، تاثیر چشمگیری در کاهش دیستروشن (در همریختگی صدا) دارند.

انواع آمپلی فایرها بر اساس توان

AMP ULTRA MICRO .1:این نوع از آمپلی فایرها برای تقویت کردن سیگنال های خیلی خیلی ضعیف کاربرد دارند. این سیگنال های خیلی خیلی ضعیف، به کوچکی چند نانو ولت یا حتی ضعیف تر از این مقدار هستند.
AMP MICRO .2: این نوع برای تقویت کردن سیگنال های خیلی ضعیف کاربرد دارند. این سیگنال های خیلی ضعیف، به کوچکی چند میکرو ولت یا حتی ضعیف تر از این مقدار هستند.
۳ .آمپلی فایر سیگنال ضعیف: این نوع برای تقویت کردن سیگنال های ضعیف کاربرد دارند. این سیگنال های ضعیف، به کوچکی چند میلی ولت یا حتی ضعیف تر از این مقدار هستند.
۴٫ آمپلی فایر قدرت: این نوع برای تقویت کردن سیگنال های متوسط کاربرد دارند. این سیگنال ها، به کوچکی چند ولت یا حتی ضعیف تر از این مقدار هستند.
۵٫ آمپلی فایر پرقدرت: این نوع برای تقویت کردن سیگنال های بالاتر از متوسط کاربرد دارند. این سیگنال ها، به کوچکی چند ولت هستند.
نوع سوم و چهارم برای راه اندازی هدفون مناسب ترین و کاربردی ترین نوع آمپلی فایر هستند.

ویژگی های یک آمپلی فایر ایده آل:

شاخص ترین ویژگی های یک آمپلی فایر ایده آل عبارت است از:

خطی بودن آن، توانایی افزایش سیگنال ها، کارایی و قدرت خروجی یا بازده آنها است.
یکی از راه های مفید برای شناخت ویژگی های الکتریکی انواع مختلف تقویت کننده ها و انتخاب بهترین و مناسب ترین آمپلی فایر متناسب با نیاز شما، تشخیص به وسیله ” کلاس های آمپلی فایر” است. تقویت کننده ها یا آمپلی فایرها بر اساس پیکربندی مدار و نحوه عملکرد آنها به چندین کلاس تقسیم می شوند. کلاس های تقویت کننده آمپلی فایر، مقدار سیگنال خروجی را نشان می دهند. در واقع، کلاس های آمپلی فایر، در یک مدار، عملکرد تقویت کننده و در یک سیگنال، عملکرد سیگنال ورودی را مشخص می کنند.

انواع کلاس های آمپلی فایر

کلاس های آمپلی فایر: نوع :A

در مقایسه با دیگر کلاس های آمپلی فایر، کلاس A دارای دستگاه های به نسبت ساده تری از بقیه است. برای تعریف آمپلی فایر کلاس A، باید گفت در این کلاس، تمام دستگاه های خروجی آمپلی فایر باید چرخه کاملی از یک شکل موج، به عبارتی یعنی چرخه ۳۶۰ درجه ای انجام دهند. کلاس های آمپلی فایر از نوع A، در میان سایر کلاس ها، بالاترین کیفیت را دارا می باشند؛ اما به علت بازدهی بسیار پایینی که دارند، عملکرد آنها دچار محدودیت شده است. به عبارت دیگر، بازدهی پایین ترانزیستور یعنی ایجاد تلفات بیشتر، نیاز به هیستینگ بزرگتر و همچنین نیاز به تغذیه ی بزرگتر.

آمپلی فایر کلاس A چگونه کار می کند؟

در این نوع از کلاس های آمپلی فایر، ترانزیستور یا ترانزیستورهای خروجی، طوری بایاس می شوند که همیشه در حالت فعال قرار بگیرند، به همین علت، حتی موقعی که هیچ سیگنال ورودی وجود ندارد، آمپلی فایر از منبع تغذیه جریان الکتریکی دریافت می کند و گرم می شود. بازده کلاس A در شرایط ایده آل کمتر از ۳۰ درصد است. همین موضوع سبب شده است تا در توان های بالا کمتر کسی از این نوع کلاس آمپلی فایر استفاده کند. لامپ های خلا، یکی از انواع آمپلی فایرهای کلاس A می باشند. در آمپلی فایرهای کلاس A، کیفیت بالا؛ به خصوص در صورت استفاده از ترانزیستورهای مناسب و خوب از نقاط مثبت آن محسوب می شود.

آمپلی فایرهای کلاس A

آمپلی فایرهای کلاس A

این کلاس، بهترین انتخاب برای آمپلی فایر هدفون و بعضی از اسپیکرهای مانیتورینگ است. همچنین، پاسخ فرکانسی کلاس A، خطی است و نسبت به فرکانس های با دامنه ضعیف تر، نیز حساسیت دارد و موجب تقویت آنها می شود. آمپلی فایر کلاس A، نسب به دیگر کلاس های آمپلی فایر به سرعت داغ می شود و حرارت آن بالا می رود؛ به گونه ای که گرمای زیادی ایجاد می کند و مخصوصا اگر این گرمای زیاد در توان های بالا تولید شود، برطرف کردن آن، خیلی دشوار است. برای مثال، ترانزیستور و لامپ خلا، هنگام گرم شدن از نظر الکتریکی حساس تر شده و بر اثر یک اشتباه کوچک مثل کوتاه کردن اتصال خروجی، به سرعت می سوزند.

کلاس های آمپلی فایر: نوع :B

در کلاس های آمپلی فایر نوع A، تمام دستگاه های خروجی، به طور همزمان از صددرصد ظرفیت خود استفاده می کنند، اما در آمپلی فایرها یا تقویت کننده های کلاس B، از یک ترانزیشن فشار/کشیدن استفاده می شود، به گونه ای که در هر زمان، فقط نصف دستگاه های خروجی از ظرفیت خود استفاده می کنند.

آمپلی فایرهای کلاس B

آمپلی فایرهای کلاس B

این کلاس کاری آمپلی فایرها به صورت تئوری ۸۰% و در عمل تا ۷۰% بازدهی دارند که بالاتر از بازدهی کلاس A می باشد. اما به علت اعوجاج زیاد، کیفیت صدای پایینی دارد، و برای همین، کمتر کسی از آن استفاده می کند. این کلاس بازده خوبی داشته ولی کیفیت پایینی دارد. همچنین، در آمپلی فایرهای کلاس B، به علت استفاده از ترانسفورماتورهای با سر وسط موجب شده قیمت مدار بالا رود.

کلاس های آمپلی فایر: نوع :A/B

این نوع از کلاس های آمپلی فایر، ترکیبی از کلاس A و کلاس B بدون داشتن معایب این دو کلاس، می باشد و بنابراین، دارای نتیجه ای ایده آل است. این کلاس به گونه ای طراحی شده که نه مانند کلاس A همیشه ترانزیستورهای آن روشن و فعال باشند و نه مانند کلاس B همیشه خاموش باشند و درنتیجه دچار پدیده اعوجاج گردند.

آمپلی فایرهای کلاس C

آمپلی فایرهای کلاس C

در این کلاس، ترانزیستورها در آستانه روشن شدن قرار گرفته اند؛ به طوری که نه می توان گفت خاموش و نه می توان گفت روشن هستند. این بهترین حالت برای یک دستگاه تقویت کننده سیگنال است؛ به این دلیل که تا زمانی که سیگنال نیامده خاموش است و بنابراین، تلفات ندارد و زمانی هم که سیگنال دریافت شد، روشن شده و سیگنال را تقویت می کند. این کلاس ها، کیفیت بالا و بازده مناسب (بالاتر از کلاس A و پایین تر از کلاس B) در حدود ۶۰-۵۰% دارند. به همین دلیل، یکی از پرکاربردترین کلاس آمپلیفایر محسوب می شوند.

کلاس های آمپلی فایر، نوع C :

این نوع از آمپلی فایرها، بازده بالایی دارند اما فقط بخش کوچکی از سیگنال ورودی را تقویت می کنند و برای مدارهای مخابراتی کاربرد مناسبی دارند، ولی در مدارات صوتی به هیچ وجه مناسب نیستند.

آمپلی فایرهای کلاس C

آمپلی فایرهای کلاس C

کلاس های آمپلی فایر، نوع D :

کلاس از آمپلی فایرها، از نوع سویچینگ هستند؛ به این علت که ترانزیستور های قدرت آنها مثل کلید عمل می کنند، به عبارتی یا کاملا باز هستند یا کاملا بسته. این آمپلی فایرها بازدهی بسیار بالایی دارند و اگر طراحی آنها اصولی باشد، کیفیت خوبی نیز به همراه دارند. کلاس D، به دلیل سویچینگ بودن، از بالاترین بازدهی برخوردار است.

آمپلی فایرهای کلاس D

آمپلی فایرهای کلاس D

کلاس های آمپلی فایر، نوع G:

یکی دیگر از کلاس های آمپلی فایر طراحی شده که به سمت بهره وری بیشتر بهبود یافته، کلاس های G می باشد. این نوع از کلاس آمپلیفایر در توان های بالا کاربرد دارند. آمپلی فایر کلاس G شبیه آمپلی فایر کلاس A/B است؛ با این تفاوت که کلاس G، از دو یا چند ولتاژ منبع تغذیه استفاده می کند. زمانی که سیگنال ورودی پایین است، از ولتاژ پایین منبع تغذیه استفاده می کند. با افزایش سطح سیگنال، تقویت کننده کلاس G به طور خودکار ولتاژ مناسبی را برای عملکرد خود انتخاب می کند. تقویت کننده کلاس G در مقایسه با تقویت کننده کلاس A/B موثرتر است. به این دلیل که کلاس G از در مواقع نیاز، از حداکثر توان خود، استفاده می کند، ولی کلاس A/B، همیشه در حال استفاده از حداکثر توان خود می باشد.

آمپلی فایرهای کلاس G

کلاس های آمپلی فایر، نوع H:

یکی دیگر از انواع کلاس های آمپلی فایر، کلاس H است که ولتاژ منبع تغذیه را برای دستگاه های متصل به خروجی تقویت کننده متناسب می کنند. این کار، برای پشتیبانی از نوسان سیگنال، ولتاژ منبع تغذیه را همیشه کمتر از حد لازم کرده و به کاهش اتلاف دستگاههای خروجی متصل به منبع تغذیه کمک می کند. بنابراین، تقویت کننده بدون توجه به سطح توان خروجی، با راندمان معادل راندمان بهینه سازی شده کلاس A/B کار خواهد کرد. آمپلی فایر کلاس H معمولاً نسبت به سایر کلاس های تقویت کننده از پیچیدگی بیشتری برخوردار است. به این دلیل که کلاس H برای پیش بینی و کنترل ولتاژ منبع تغذیه، نیاز به مدارهای کنترل بیشتری دارد.

آمپلی فایرهای کلاس H

آمپلی فایرهای کلاس H

باند و بلندگو   میکروفن باسیم  میکروفن بیسیم میکسر  آمپلی فایر


برای مشاوره از طریق شماره تلفن ۶۶۷۱۸۲۱۵-۰۲۱ یا ایمیل آوازک به آدرس avazac.official@gmail.com در ارتباط باشید.

دیدگاه‌ها ۰

*
*