نحوه جلوگیری از فیدبک یا نویز صدا

جلوگیری از فیدبک یا نویز صدا

جلوگیری از فیدبک یا نویز صدا ،که در هنگام اتصال یک میکروفون به باند ، صدایی همانند نویز ایجاد می شود که مشکلات بسیاری را برای افرادی که به صورت حرفه ای اقدام به ذخیره سازی صدا می کنند، به وجود می آورند، می توان از روش های گوناگونی استفاده نمود که هرکدام بسته به شرایط کاری خود می توانند باعث کاهش این نویز و همچنین افزایش کیفیت صدا شوند.

صدای ایجاد شده به عنوان نویز و یا فیدبک، امکان دارد، مانند صدای یک زنگ بلند و یا به صورت کاملا گوش خراش باشد، که می تواند کار تدوین و یا فیلم برداری را با مشکلات زیادی روبرو کند و از طرفی نیز کیفیت کار نهایی را کاهش دهد. به عنوان مثال وجود صدای پژواک را می توان با کاهش نویز موجود در میکروفون کاهش داد و یا از طرفی با تنظیم کردن اکولایزر می توانید این میزان را کم کنید و کیفیت صدای خود را کاملا واضح نمایید.

چه روش هایی برای جلوگیری از فیدبک یا نویز صدا وجود دارد؟

انجام کارهای ساده، برای استفاده از انواع نویز گیرها و یا تنظیمات نرم افزاری وجود دارد که با رعایت این موارد می توانید میزان نویز و همچنین فیدبک آن را کاهش دهید. به عنوان مثال با دورکردن میکروفون از بلندگوها و همچنین جلوگیری از قرار گرفتن آنها در هنگام استفاده در مقابل مانیتورها و یا بلندگوها باعث می شود تا فرکانس های مختلف به واسطه این ابزارها از طریق میکروفون ذخیره سازی نشوند، یا با به دست گرفتن میکروفون حواستان باشد که آن را از کنار بلندگوهای محیط دورنگه دارید و به آنها نزدیک نکنید، زیرا می تواند فرکانس های ارسالی از سوی بلندگوها را دریافت کند.


به منظور جلوگیری از فیدبک یا نویز صدا از میکروفون جهت دار یا کاردیوئید استفاده کنید. این نوع میکروفون ها فقط، صداهایی که به آنها اشاره شده است را شناسایی می کنند و بقیه صداهای اطراف را بدون درنظر گرفتن از صدای اصلی به منظور جلوگیری از فیدبک یا نویز صدا از بین می برند، همچنین در صورتی که می خواهید صدای شما نسبت به صدای محیط اطراف بهتر شنیده شود، کافی است تا میکروفون را در مقابل دهان خود قرار دهید، اینگونه صدای شما به عنوان منبع اصلی شناخته می شود و می تواند باعث حذف صداهای اضافه اطراف شود، این کار بسیار کاربردی یکی از عوامل مهم جلوگیری از فیدبک یا نویز صدا می باشد و می توان از آن به عنوان یک روش موثر در حذف نویز صدا استفاده نمود.

روش های دیگری نیز به منظور جلوگیری از فیدبک یا نویز صدا برای خوانندگان وجود دارد، به همین منظور می توانید برای گوش دادن به موسیقی و یا آهنگ مورد نظر خود از هدفون های مناسب استفاده کنید و از طریق بلندگوها به منظور شنیدن این صدا خودداری کنید، به واسطه گوش دادن موسیقی به کمک هدفون می توانید صدای محیط را تا حدود زیادی کمتر کنید و از ایجاد شدن نویز و بازخوانی جلوگیری کنید.

بسیاری از میکروفون های ضبط کننده حرفه ای، دارای درگاهی هستند، که می توان به کمک آنها می توانید هدفون را به صورت مستقیم به آن متصل کنید. از این طریق و همچنین به واسطه وجود این پورت می توانید بخش های بسیاری را مورد استفاده قرار دهید.

همچنین در صورتی که از چند میکروفون مختلف به منظور ضبط صدا استفاده می کنید، می توانید به منظور جلوگیری از فیدبک یا نویز صدا آنها را خاموش کنید و یا از تعدادی که مورد نیاز نیستند، استفاده نکنید و در صورت لزوم آنها را روشن کنید، این کار سبب می شود تا شما مدیریت بهتری بر روی صداهای بدست آمده داشته باشید و مانع از بروز انواع نویز در هنگام ذخیره سازی صدا شوید.

می توانید تعداد سطوح سخت اتاق را به منظور جلوگیری از فیدبک یا نویز صدا کاهش دهید تا ، صدا از سطوح مسطح منعکس شده و تکرار نشود که می تواند دوباره وارد میکروفون شوند و بازخورد ایجاد کند. با جدا کردن جداول و سایر سطوح سخت از اتاقی که میکروفن استفاده میکنید شروع کنید. سپس سعی کنید تا حد امکان سطوح مختلف را با مواد نرم تر مانند فرش ، پتو یا سفره های ضخیم بپوشانید. کف آکوستیک را در اطراف اتاق آویزان کنید تا سطحی به شکل نامنظم ایجاد شود که باعث ایجاد مداوم نمی شود.

به منظور راحتی کار شما در هنگام ذخیره سازی صدا و همچنین بررسی بخش های مختلف باید از بلندگوها بر روی دیوارها استفاده نکنید و بلندگوها را به سمت جمعیت قرار دهید تا باعث جلوگیری از فیدبک یا نویز صدا شود.

تنظیمات اکولایزر را تغییر دهید

""</p

به واسطه تنظیمات مختلف می توانید، شدت حساسیت صدای میکروفون ها را تا حدود زیادی کاهش دهید، این روش به خوبی می تواند در مقابل جلوگیری از فیدبک یا نویز صدا به خوبی عمل کند و به واسطه تنظیمات انجام شده صداهای اطراف را تا حدود زیادی کاهش دهد.

با قرار دادن میزان gain در بازه ۵ الی ۱۰ دسیبل می توانید به خوبی و بدون نیاز به انجام تنظیمات خاصی، بسیاری از نویزهای اطراف را کاهش دهید. همچنین در برخی از میکروفون های حرفه ای به منظور جلوگیری از فیدبک یا نویز صدا دکمه ای به عنوان تنظیم کننده gain قرار گرفته است که می تواند به راحتی سبب مدیریت ساده تر شود.

میزان صدای بلندگوها را کم کنید تا احتمال نویز کمتری ایجاد شود. بلندگوهایی که زیاد بلند هستند می توانند باعث شوند صوتی بیشتر در اتاق پخش شود و وارد میکروفون شود. اگر بازخورد را از میکروفون می شنوید ، میزان صدا را در هر بلندگو که به آن متصل است ، تقریباً ۵ دسی بل در یک زمان کاهش دهید تا تنظیمات انجام شود. میکروفون را آزمایش کنید و دوباره به بازخورد گوش دهید ، در صورت لزوم میزان صدا را کم کنید.

""</p

فرکانس های EQ را ۵ دسی بل در یک زمان کاهش دهید تا باعث جلوگیری از فیدبک یا نویز صدا شود. شماره گیری های فرکانس یا faders را بر روی اکولایزر خود تنظیم کنید تا بر ریو ۰ دی سی بل . کمترین فرکانس را به میزان ۵ دسی بل افزایش دهید و با استفاده از میکروفون خود آزمایش کنید تا ببینید بازخورد را می شنوید یا خیر.

""</p

قبل از تست بعدی ، فرکانس را به ۰ dB تنظیم کنید. آزمایش خط پایین فرکانس ها را ادامه دهید و توجه داشته باشید که کدام یک بیشترین بازخورد را ایجاد می کند. حجم فرکانس ها را که برای شما مشکل ایجاد می کنند، کاهش دهید تا بازخورد به عنوان برجسته به نظر نرسد. اگر میکروفن در وضعیت تنظیم نشده قرار دارد از یک دستگاه حذف کننده بازخورد خودکار به منظور جلوگیری از فیدبک یا نویز صدا استفاده کنید. حذف کننده های بازخورد خودکار مواردی هستند که می توانید هنگام مداخله به خط میکروفون استفاده شوند.

""</p

با استفاده از سیم معمولی ، خط را برای میکروفون به یکی از ورودی های حذف کننده وصل کنید. سپس ، یک سیم بند XLR را از خروجی حذف کننده بازخورد تا اکولایزر کشیده و متصل کنید. به کمک این روش می توانید صدای نویز به وجود آمده را در هنگام ذخیره سازی موسیقی و یا صدا فیلتر نمود.

میکسر آمپلی فایر چیست و چه کاربردهایی دارد؟

به منظور تقویت صدا و همچنین اعمال تنظیمات مختلف بر روی یک صدا در هن گام ذخیره سازی می توان از انواع میکسر آمپلی فایر استفاده نمود، این ابزارها در هنگام اجرای زنده و یا پخش صدا بسیار کاربرد دارند و از آنها حتی به منظور فیلتر و کاهش نویزهای احتمالی نیز استفاده می کنند. تنظیماتی چون ولوم گین صدا در میکسر، افکت صدا در میکسر، اکولایزر میکسر، فانتوم پاور در میکسر صدا، لاین ورودی میکروفن و… در این ابزار وجود دارد که با تنظیم آنها می توان برای جلوگیری از بازخورد صدا استفاده نمود.

میکروفن باسیم میکروفن بیسیم

مدل های مختلفی از میکروفن باسیم و میکروفن بیسیم وارد بازار شده است که هر کدام بسته به انجام کار خاصی می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. سادگی استفاده از میکروفون های قدیمی با سیم باعث شده است تا حتی مدل های معمولی و متداول آن نیز بتوانند در محیط های مختلف مورد استفاده قرار بگیرند و به دلیل داشتن سیم و همچنین محیط انتقال مخصوص در مدل های حرفه ای تر تا حدود زیادی باعث جلوگیری از فیدبک یا نویز صدا می شود.

یکی از مواردی که باید در هنگام خرید یک میکروفون دقت کنید، میزان جابه جایی شما در محیط می باشد، اگر بر روی صحنه اجرا دارید و میخواهید آزادانه حرکت کنید و از طرفی نیز می خواهید به راحتی  یک آلت موسیقی را با صدای خاص بنوازید، باید در هنگام خرید میکروفون به آن دقت کنید.

یکی از انواع میکروفن هایی که در سال های اخیر بسیار مورد استقبال قرار گرفته اند، میکروفون های بیسیم می باشند، که ترس ضربه خوردن میکروفون به واسطه وجود سیم را تا حدود زیادی کاهش می دهد، به واسطه این ابزار می توانید آزادانه در هر محیطی به اجرا بپردازید و به راحتی نیازهای مربوط به ضبط و یا پخش صدای خود را از بین ببرید.

اما داشتن این نوع میکروفون به دلیل داشتن ارتباط بی سیم می تواند باعث راحتی شما در سیم کشی و در محیط های کوچک شود، اما همین موضوع در مدل های ساده تر می تواند سبب ایجاد شدن نویز شود و به منظور جلوگیری از فیدبک یا نویز صدا در این نوع میکروفون ها باید از انواع اکولایزرهای حرفه ای استفاده نمود تا بتوانید به راحتی صدایی کاملا شفاف و یک دست را در اختیار داشته باشید. همیشه توجه کنید که جلوگیری از فیدبک یا نویز صدا می تواند به صورت سخت افزاری و یا نرم افزاری باشد و باید برای ایجاد یک صدای باکیفیت و بسیار خاص، از تمام روش های ذکر شده در بالا استفاده نمود، تا کیفیت صدای خود را بسیار بهتر و جذاب نمایید و از این طریق به خوبی نیازهای صوتی خود را در هنگام ضبط فیلم و یا ذخیره سازی صدا برطرف سازید.

باند و بلندگو   باند اکتیو باند پسیو میکروفن باسیم  میکروفن بیسیم میکسر


برای مشاوره از طریق شماره تلفن ۶۶۷۱۸۲۱۵-۰۲۱ یا ایمیل آوازک به آدرس avazac.official@gmail.com در ارتباط باشید.

دیدگاه‌ها ۰

*
*